dum | žák

Dynamický web

Název školy Vyšší odborná škola obalové techniky a Střední škola, Štětí, příspěvková organizace
Adresa školky Kostelní 134, 411 08 Štětí
46773509
Název operačního programu OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost
Registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.1006
Označení vzdělávacího materiálu
Název tématické oblasti (sady) Programování
Název materiálu Softwarová výbava
Anotace
Autor Jazyk
Očekávaný výstup
Klíčová slova
Druh výukového zdroje Věková skupina žáků
Typ interakce Ročník
Speciální vzdělávací potřeby žádné
Zhotoveno, (datum/období) Celková velikost

pdf icon
Softwarová výbava

Obsah

Vývojové prostředí

PHP lze použít i jako obyčejný skriptovací jazyk pro použití v CLI režimu, nicméně častější je kombinace LAMP (Linux+Apache+MariaDB+PHP) nebo WAMP - tedy Linux/Windows (Drtivá většina webových aplikací běží na Linuxu, nicméně 3 z 5 vývojářů používají pro vývoj Windows, ostatní MacOS a Linux)

Apache

Webový server (pomůže i jakýkoli jiný: Lighttpd, Nginx. Apache má nejdelší tradici), funguje i pro Windows.

MariaDB

(dříve MySQL) - databázový systém (lze vystačit s SQLite, jež je součástí PHP), funguje i pro Windows.

PHP

Pro Windows ke stažení na windows.php.net. V Linuxu zadat příkaz apt-get install php5 nebo yum install php (podle linuxové distribuce Ubuntu/Fedora).

Instalovat si Apache nebo Databázi nemá z počátku smysl. Windowsáci občas sahají po řešení XAMPP, protože rozchodit samotný Apache2, v něm PHPko a ještě databázi je někdy (pod wokny) oříšek.

Jakou verzi? 5.3, 5.4 nebo 5.5? Určitě má smysl studovat poslední verze PHP (kvůli novým features). Na druhou stranu, tyto vlastnosti začátečník jen těžko použije. Postačí verze 5.4 (zip, non thread safe u windowsáků), protože obsahuje integrovaný web server. V linuxu moc na výběr nemáte, nainstaluje se vám ta, která je momentálně v repozitáři (což nám momentálně nevadí).

Textový editor | IDE

To bude nezbytné pro psaní PHP skriptů. Chce to něco, co bude zvýrazňovat syntaxi jazyka, napovídat při psání kódu a případně hlídat překlepy, středníky a jiné chyby. Doporučuji NetBeans (původně IDE pro Javu). Je to trochu kanón na vrabce, ale není tak komplexní jako jiná IDE.

Instalace

ve Windows

Doporučuji si založit speciální adresář, např. C:\devel a vněm adresáře php a www. Stažený archiv PHP rozbalit tak, aby výsledek byl C:\devel\php\php.exe Volitelně pak přidat cestu C:\devel\php do proměnné PATH ve Windows.

Soubor C:\devel\php\php.ini-development přejmenovat na C:\devel\php\php.ini. Jde o konfiguraci PHP, určenou pro vývoj webových aplikací.

v Linuxu

Pokud jste provedli příkaz apt nebo yum, je vše již připraveno.