dum | žák

Linux

Název školy Vyšší odborná škola obalové techniky a Střední škola, Štětí, příspěvková organizace
Adresa školky Kostelní 134, 411 08 Štětí
46773509
Název operačního programu OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost
Registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.1006
Označení vzdělávacího materiálu VY_32_INOVACE_21_PSS_403
Název tématické oblasti (sady) Operační systémy
Název materiálu Stažení a instalace
Anotace Popisuje možnosti stažení a instalace konkrétní linuxové distribuce Debian Linuxu. Od stažení instalačního obrazu, přes průběh instalace až po přihlášení do systému.
Autor Ivan Pomykacz Jazyk český
Očekávaný výstup Nainstaluje na Linuxu založený operační systém.
Klíčová slova Linux, Debian, instalace, stažení, root
Druh výukového zdroje Výklad Věková skupina žáků 17+
Typ interakce aktivita Ročník 3.
Speciální vzdělávací potřeby žádné
Zhotoveno, (datum/období) 17.09.2013 Celková velikost

pdf icon
Stažení a instalace

Obsah

Způsob instalace

Před samotnou instalací systému je třeba rozhodnout o způsobu instalace. Zpravidla víme, kam budeme instalovat, takže zbývá zvolit z čeho.

Většina linuxových distribucí nabízí následující postup:

  1. Stáhnout obraz ISO (někdy i v tzv. live verzi).

  2. Obraz vypálit na CD/DVD nebo nahrát na flash disk.

  3. Spustit počítač v režimu, kdy je umožněno tzv. nabootovat z jiného média (CD/DVD nebo flash disk), než z pevného disku (HDD, SSD).

  4. Po spuštění instalátoru pokračovat dle jeho instrukcí.

Kroky 3-4 lze pak opakovat na dalších počítačích se stejným médiem (flash diskem). Při vyšším počtu (i třeba souběžných) instalací je ale na pováženou, zda-li nezvolit právě jiný způsob instalace, zejména kvůli časové úspoře.

Pokud zamýšlíte instalovat do virtuálního stroje, pak samozřejmě krok 2 vynecháváte zcela. ISO obrazy lze totiž použít tak, jak jsou a přímo je např. připojit do virtuálního počítače.

Stažení

Každá linuxová distribuce má na svých webových stránkách (www.debian.org) odkaz, který vás nasměruje na stažení ISO obrazu.

Pokud máte stabilní a rychlý internet, nebojte se využít možností jako síťové instalace. Pokud ovšem z nějakého důvodu potřebujete tzv. offline instalaci, pak jednoduše stáhněte plnohodnotný obraz (CD nebo DVD). Čím větší obraz, tím více balíčků (software) budete mít k dispozici v offline podobě.

Pokud ovšem plánujete svojí distribuci udržovat aktualizovanou, pak se bez připojení do sítě neobejdete. Jsou sice možnosti, jak si vytvořit lokální zrcadlo repozitáře s balíčky, ale to si necháme do kapitoly o správě software v Debian GNU/Linuxu.

Architektura

V závislosti na zvolené distribuci vás průvodce před jejím stažením vyzve k volbě architektury procesoru. Pokud to neudělá, tak jste pravděpodobně stáhli verzi pro 64bit procesory (amd64).

Ve výjimečných případech vás může zajímat architektura pro 32bit procesory (i386) nebo i jiné architektury, např. armel, powerpc nebo sparc (tj. "neintelovské" procesory).

ISO pro Debian GNU/Linux

Co tedy stáhnout? V tomto výpise vás bude zajímat CD-1 s nejvyšším číslem v názvu, hned za slovem "debian". Podle obrázku níže, je to: debian-7.4.0-amd64-CD-1.iso.

Instalace

Následující instalace je provedena na verzi Debian GNU/Linux 7.4.0 (Wheezy).

Po úvodní obrazovce a spuštění instalátoru se zobrazí volba jazykového nastavení (včetně klávesnice).

Název počítače

Následuje zadání názvu počítače, tj. název, který se bude objevovat v síti a v terminále po přihlášení. Většinou nejzásadnější část celé instalace, zbytek už je pak hračka.

Uživatel root

Při konfiguraci sítě můžete být dotázáni na název doménového jména. Nebudeme nyní nějak zvlášť řešit, protože nastavením sítě se budeme ještě detailněji zabírat v dalších cvičeních.

Následuje část vytvoření hesla pro uživatele "root". Jak instalátor popisuje, jde o správce systému. Uživatel root má mezi uživateli systému výjimečné postavení, může totiž provádět cokoli - má na všechno práva.

Volba silného hesla je proto naprosto zásadní. Vizte text instalátoru.

Rozdělení disku

Instalátor umožňuje poměrně detailně spravovat během instalace diskové oblasti.

Problematika diskových oblastí bude rezebírána v dalších cvičeních. Zvolme tedy asistované rozdělení, kde použijeme jediný disk, který je v počítači.

Výsledek bude vypadat nějak takto:

Síťové zrcadlo

Pokud neinstalujeme offline verzi, pak rozhodně musíme nastavit síťové zrcadlo (repozitář). Jde vlastně o úložiště balíčků (software), ze kterého se bude instalovat veškerý software a aktualizace. (V systému může být repozitářů i několik)

Zpravidla volíme takové zrcadlo, které je nám nejblíže (geograficky). Jednak kvůli vytížení linek, a tím i kvůli rychlosti. Proč stahovat balíčky z Číny, když můžu ze sousedního Německa nebo přímo z Čech?

Úlohy

Instalátor umožňuje dopředu nainstalovat balíčky týkající se různých úloh, který může náš systém zastávat. Prozatím pomocí mezerníku odznačíme vše až na "Standardní systémové nástroje". Uvedené úlohy lze samozřejmě doinstalovat i potom.

Grub

Pro začátečníky je značně matoucí poslední instalační otázka typu ano/ne.

Odpověď je zde "ano" Bez zavaděče by systém nemohl tzv. nabootovat. Zavaděč (zde GRUB) je program, který spouští BIOS ihned po provedení všech POST testů z pevného disku (nebo jiného média).